Kako se ustupanje imovinskih prava titualara vrši putem ugovora, onda je najčešće ugovorom regulisano i pitanje naknade štete. Naknada štete se može potraživati u sudskom postupku i najčešće je to u građanskoj parnici, iako povreda prava intelektualne svojine nije izuzeta ni sa krivičnog aspekta. U slučaju da sud u krivičnom postupku utvrdi postojanje krivičnog dela protiv intelektualne svojine[5], oštećena strana može u građanskom postupku pred sudom potraživati naknadu štete usled povrede svog prava.
Prilikom odmeravanja visine naknade štete, ( u slučaju materijalne štete je lakše utvrditi), kod nematerijalne štete sud uzima u obzir i eventualni doprinos oštećenog u nastanku štete. Ukoliko je povreda imovinskog prava autora učinjena namerno ili sa krajnjom nepažnjom, oštećeno lice usled povrede imovinskog prava može umesto naknade štete zahtevati iznos do trostrukog iznosa uobičajene naknade koju bi primio za konkretni oblik korišćenja predmeta zaštite[6], s tim da autorsko pravo kao i pravo srodno autorskom ne može biti predmet prinudnog izvršenja. Sa druge strane, izricanje privremenih mera u ovim slučajevima nije neuobičajeno ukoliko postoji opasnost da na određenom pravu nastane nenadoknadiva šteta (što je iznova predmet posebnog dokazivanja i procene) ili da je to potrebno u cilju obezbeđenja dokaza.
Naknada za prouzrokovanu štetu zastareva po opštim pravilima Zakona o obligacionim odnosima. Rokovi u kojima se može podići tužba su period od tri godine od kada je oštećeni saznao za štetu i za lice koje je štetu pričinilo, a potraživanje naknade štete konačno zastareva u periodu od pet godina od dana nastanka štete.
Autor teksta:
[amo_member id=”5953″ item-width=”250″ align=”left” item-margin=”20″ full-width=”yes” panel=”right”]
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU: kliknite ovde.
PRATITE NAS NA FACEBOOK-U: kliknite ovde.
*Napomena: Tekstovi u okviru projekta, priredjeni su u vidu stručnih radova i predstavljaju vrstu pisanog rada koji sadrži korisne priloge iz domena određene struke. Stručni rad ne mora biti izvorno istraživanje i ne mora sadržati nove, originalne naučne spoznaje i rezultate. Njegova osnovna svrha sastoji se u prikupljanju i tumačenju već poznatih činjenica, informacija, stavova i teorija, na način koji doprinosi širenju naučnih spoznaja, razvijanju novih pristupa u interpretaciji i primeni postojećih naučnih rezultata i prilagođavanju tih rezultata potrebama savremene teorije i prakse. Udruženje Nomotehnički Centar iz Beograda, ne odgovara za tumačenje prikupljenjih činjenica, informacija, stavova i teorija u autorskom radu, svaki autor odgovara za tačnost informacija u svom radu.